piątek, 17 lipca 2015

O Fundacji DKMS, byciu potencjalnym dawcą szpiku i wzorze do naśladowania na paznokciach.

Pewnie nie ma osoby, która nie słyszała nigdy i nic nie wie o białaczce. Każdy z nas wie, że czasami potrzebne są komórki macierzyste, dawca, którego trudno znaleźć, jednak, tak naprawdę, zaczynamy się tym interesować dopiero, gdy sami, lub ktoś z naszego otoczenia, naszej rodziny zachoruje. O wiele mniej osób wie, że istnieje Fundacja DKMS, która zbiera bazę potencjalnych dawców komórek macierzystych. W większości (około 80%) przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, w pozostałych - szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. (źródło: http://www.dkms.pl/pl ).
Żeby się zarejestrować trzeba wyjść tylko do skrzynki pocztowej lub na pocztę - po rejestracji na stronie zostaje do nas wysłany zestaw wraz z formularzem i ulotkami. Wystarczy pobrać dwa wymazy z ust. Naprawdę, nic skomplikowanego, a możemy komuś uratować życie. Można też zarejestrować się na Dniu Dawcy.
Tutaj muszę Wam polecić post u mojej imienniczki, Pauliny, która jest biotechnologiem i napisała bardzo prosto i dokładnie o nowotworach - jak powstają, jak się je leczy itp. Post znajdziecie tutaj.
Osobiście w bazie potencjalnych dawców jestem już ponad rok i, na szczęście, mój bliźniak genetyczny jest zdrowy :) Bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że ktoś wpadł na pomysł szerzenia idei bycia dawcą także na paznokciach - wystarczy namalować na nich wzór do naśladowania czyli '&'. Proste, prawda?
Na moich paznokciach dodatkowo pojawiło się także logo Fundacji i serca - w końcu to okazane serce może uratować życie. W dodatku komórki pobierane z krwi są pompowane przez serce.W tle widzicie kartkę, którą zrobiłam na akcję 'UnselfieDKMS'.
Paznokcie zostały zrobione na konkurs na fan page'u Klubu Miłośniczek Pięknych Paznokci. Praca, którą wysłałam wyglądała tak:


A tak prezentuje się nagroda, którą dostałam.


Jak Wam się podoba ten pomysł promowania bycia dawcą szpiku? Co sądzicie o moich paznokciach?

Pozdrawiam,
Pulinka ;)

8 komentarzy:

 1. Super akcja. Gratulację!
  Ja niestety przez chorobę przewlekłą nie mogę być dawcą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Często liczą się chęci, zdrowie nie wybiera. Jeśli chcesz to zawsze możesz pomóc jako wolontariuszka :)

   Usuń
 2. Pięknie wszystko odmalowałaś ;) Też malowałam , ale nie na konkurs i nosiłam sobie takie paznokcie ;) super akcja )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Tutaj liczy się tylko promowanie tego, żeby dać chorym ludziom jak największą szansę na wyzdrowienie.

   Usuń
 3. Pulinka, dodaj jeszcze zdjęcie na http://www.wzordonasladowania.pl/ i będzie idealnie! :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo chętnie przeczytam Twoją opinię, a także o Twoim doświadczeniu. Proszę jednak, nie reklamuj swojego bloga. Odpowiadam na każdy komentarz.
Dla postów starszych niż 14 dni jest włączona moderacja.